Postępowanie o zatwierdzenie układu – w czym tkwi jego sukces?

Postępowanie o zatwierdzenie układu w obecnym jego kształcie obowiązuje od 1 grudnia 2021 roku. Zostało wprowadzone do ustawy – Prawo restrukturyzacyjne wraz z nowelizacją wprowadzającą system teleinformatyczny obsługujący postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe – Krajowy Rejestr Zadłużonych i od razu stało się najchętniej wybieranym przez dłużników postępowaniem restrukturyzacyjnym.  

Postępowanie o zatwierdzenie układu – z tzw. obwieszczeniem tj. udzieleniem dłużnikowi ochrony jak np. w postępowaniu sanacyjnym – jest następcą uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego wprowadzonego Tarczą 4.0 w związku z wybuchem pandemii COVID-19 i koniecznością udzielenia przedsiębiorcom szybkiej pomocy.  

Zatem w czym tkwi powód jego popularności?

Z pewnością zastanawiając się nad tym skąd tak duże zainteresowanie tym rodzajem restrukturyzacji trzeba mieć na względzie jego najważniejsze cechy, wśród których należy wymienić: 

  • Szybkie – od momentu dokonania obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego, na dłużniku rozciąga się ochrona (zakaz prowadzenia egzekucji, wypowiadania kluczowych umów – art. 256 i 312 p.r.), która trwa w okresie kolejnych 4 miesięcy – co w praktyce determinuje, że okres tych 4 miesięcy jest czasem trwania postępowania o zatwierdzenie układu. 
  • Odformalizowane – pierwszy etap postępowania o zatwierdzenie układu, w toku którego udzielana jest dłużnikowi ochrona, tworzony jest plan restrukturyzacyjny, ostateczny spis wierzycieli oraz propozycje układowe, a także przeprowadzana jest procedura głosowania - odbywa się bez udziału sądu. Dłużnik współpracuje wyłącznie z wybranym przez siebie Doradcą restrukturyzacyjnym, na podstawie zawartej umowy o sprawowanie nadzoru nad przebiegiem postępowania. Na tym etapie to rolą Doradcy restrukturyzacyjnego jest czuwanie nad prawidłowym i zgodnym z prawem przebiegiem postępowania.
  • Tanie – postępowanie o zatwierdzenie układu – w kontraście z przyspieszonym postępowaniem układowym lub postępowaniem sanacyjnym można uznać za stosunkowo tanie. Wynika to z tego, że wynagrodzenie Doradcy restrukturyzacyjnego – pełniącego funkcję Nadzorcy układu – nie jest określone w ustawie, jak w przypadku wyżej wymienionych, tylko ustalane przez dłużnika w porozumieniu z Doradcą restrukturyzacyjnym. 
  • Dające ochronę – w postępowaniu o zatwierdzenie układu, od dnia dokonania obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego – dłużnik nabywa ochrony swojego przedsiębiorstwa tożsamej jak np. w postępowaniu sanacyjnym, które jest najdogłębniejszą formą restrukturyzacji. Ochrona ta polega na zakazie prowadzenia postępowań egzekucyjnych (zakaz wszczynania nowych postępowań, a trwające musza ulec zawieszeniu – art. 312 p.r.) a także zakazie wypowiadania kluczowych umów z punktu widzenia restrukturyzowanego przedsiębiorstwa (np. umów najmu, dzierżawy, ale także kredytowych, leasingowych – art. 256 p.r.)  

Z mojego doświadczenia wynika, że postępowanie restrukturyzacyjne kojarzyło się zawsze z drogim i długim procesem, w którym dłużnik najczęściej tracił zarząd nad swoim przedsiębiorstwem a widmo przyjęcia układu z wierzycielami było tak odległym zdarzeniem, że w praktyce niewielu się decydowało na jego zainicjowanie. 

Nic więc dziwnego, że wobec wprowadzenia uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu – jako remedium na problemy przedsiębiorców wywołane skutkami pandemii COVID-19, które dawało efekty „tu i teraz”, a przy tym było dostępne „cenowo” nawet dla małych, jednoosobowych przedsiębiorców – stało się ono tak popularne, że ustawodawca zdecydował się wprowadzić je na stałe do porządku prawnego – jako postępowanie o zatwierdzenie układu, w którym można dokonać obwieszczenia o ustaleniu dna układowego.  

Pozwolę sobie stwierdzić, że choć pandemia COVID-19 w swych skutkach była ze wszech miar destrukcyjna – przede wszystkim dla zdrowia i życia ludzi, ale także dla gospodarki całego świata, to w przestrzeni polskiego prawa restrukturyzacyjnego udało jej się zapoczątkować coś dobrego.  

Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie restrukturyzacji – w zakładce kontakt znajdziesz wszystkie możliwości, jak się ze mną skontaktować albo skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie głównej!

 

 

___________________________________________

Podstawa prawna:  

Art. 226 a-h ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309);

Art. 256 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309);

Art. 312 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309).