Propozycje układowe w postępowaniu restrutkuryzacyjnym

Co to są propozycje układowe?

Propozycje układowe w postępowaniu restrukturyzacyjnym określają sposób w jaki dłużnik będzie spłacał wierzytelności objęte układem – w przypadku przyjęcia układu większością głosów wierzycieli uprawnionych do głosowania a kolejno w przypadku zatwierdzenia warunków układu przez sąd.  

Zgodnie z art. 156 ustawy prawo restrukturyzacyjne, restrukturyzacja zobowiązań (wierzytelności) może nastąpić poprzez:

  • Odroczenie terminu wykonania tzw. karencja w spłacie;
  • Rozłożenie spłaty na raty tzn. ustalenie nowej ilości rat np. w przypadku zobowiązań kredytowych;
  • Zmniejszenie wysokości wierzytelności np. poprzez redukcję (umorzenie) części wierzytelności głównej (kapitału) i/lub umorzenie wierzytelności ubocznych (odsetek, kosztów sądowych, kosztów egzekucyjnych);
  • Konwersję wierzytelności na udziały lub akcję;
  • Zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność. 

Ważne! Warto pamiętać, że tworząc propozycje układowe, dłużnik (oraz inne podmioty/osoby uprawnione) mogą skorzystać z kilku ww. sposobów restrukturyzacji.  

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku konstrukcji propozycji układowych co do wierzytelności przysługującej Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, bowiem w takiej sytuacji – zgodnie z art. 160 ust. 1 ustawy prawo restrukturyzacyjne, może przewidywać wyłącznie rozłożenie płatności na raty lub odroczenie terminu płatności. W praktyce oznacza to, że nie możliwym jest skonstruowanie takich propozycji układowych, które prowadziłyby do redukcji wierzytelności przysługujących Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.  

 

Propozycje układowe mogą również przewidywać:

  • Spłatę zobowiązań z zysku przedsiębiorstwa dłużnika. W tym wypadku konieczne jest określenie w ramach propozycji układowych części zysku jaka będzie przeznaczana na ten cel;
  • Zaspokojenie wierzycieli poprzez likwidację majątku dłużnika;

 

Czy propozycje układowe tworzy się dla wszystkich wierzycieli?  

Propozycje układowe w toku postępowania restrukturyzacyjnego określają warunki spłaty wszystkich zobowiązań objętych układem, a także tych, którzy mogą zostać objęci układem po wyrażeniu przez siebie zgody.  

Z doświadczenia doradcy restrukturyzacyjnego wiem, że trudno jest przygotować jedne propozycje układowe dla wszystkich wierzycieli, tak aby spotkały się z ich aprobatą w postaci oddania głosu „za” układem. Żeby możliwie najbardziej „spersonalizować” propozycje układowe dla wierzycieli, warto skorzystać z możliwości jaką daje art. 161 ustawy prawo restrukturyzacyjne i dokonać podziału wierzycieli na grupy. 

 

Jak mogę dokonać podziału wierzycieli w ramach propozycji układowych?  

Sposób podziału wierzycieli na grupy nie ma charakteru katalogu zamkniętego – zatem można dokonać zasadniczo dowolnego podziału, jeżeli nie prowadzi to do pokrzywdzenia wierzycieli.

 

Art. 161 ustawy prawo restrukturyzacyjne wskazuje jedynie przykłady tego podziału, zgodnie z którym wierzycieli możemy podzielić na:

  • wierzycieli, którym przysługują wierzytelności ze stosunku pracy;
  • rolników, którym przysługują wierzytelności z tytułu produkcji rolnej,
  • wierzycieli posiadających zabezpieczenie na majątku dłużnika. W takiej sytuacji podział wierzycieli jest obligatoryjny.
  • wierzycieli będących wspólnikami lub akcjonariuszami dłużnika.  

 

Jak przygotować propozycje układowe?

W mojej opinii, jako doradcy restrukturyzacyjnego, propozycje układowe – to zaraz po planie restrukturyzacyjnym – jeden z najważniejszych elementów skutecznej restrukturyzacji. Dlaczego? Ponieważ to propozycje układowe najbardziej interesują wierzycieli, bowiem określają to w jaki sposób odzyskają swoje środki. Dla dłużnika są istotne z kolei z tego powodu, że to na podstawie oceny propozycji układowych wierzyciele głosują „za” albo „przeciw” układowi – dając lub odbierając dłużnikowi szanse na przeprowadzenie restrukturyzacji.

 

Żeby przygotować propozycje układowe, należy przede wszystkim:

  • precyzyjnie ustalić salda wierzytelności wyliczone na dzień układowy;
  • ustalić sposób podziału wierzycieli (według kwot wierzytelności, według rodzaju zobowiązań, według istnienia zabezpieczenia lub jego braku.
  • przygotować prognozy finansowe, które pozwolą na ocenę możliwości wykonania układu na zasadach określonych w propozycjach układowych.
 

Przykład opisu propozycji układowych uwzględniających podział wierzycieli na grupy.

GRUPA 1: Wierzyciele niezabezpieczeni rzeczowo na majątku Dłużnika z sumą wierzytelności powyżej 200.000 zł 

W ramach tej grupy wierzycieli, restrukturyzacja wierzytelności nastąpi poprzez:

  • spłatę 80% wierzytelności głównej (kapitału) w 120 równych miesięcznych ratach płatnych w ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca począwszy od szóstego miesiąca następującego po miesiącu, w którym postanowienie o zatwierdzenie układu uprawomocniło się, z zastrzeżeniem, że wysokość ostatniej raty będzie obejmowała różnicę między całkowitą sumą wierzytelności, a sumą rat dotychczas uregulowanych;
  • umorzenie 20% wierzytelności głównej (kapitału);
  • umorzenie w całości odsetek od wierzytelności głównej naliczonych do dnia układowego Dłużnika;
  • umorzenie w całości odsetek od wierzytelności głównej naliczonych po dniu układowym Dłużnika;
  • umorzenie w całości innych kosztów ubocznych, w tym kosztów związanych z dochodzeniem wierzytelności.

 

Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie restrukturyzacji – w zakładce kontakt znajdziesz wszystkie możliwości, jak się ze mną skontaktować albo skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie głównej!

 

________________________

Podstawa prawna:  

Art. 156 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309).    

Art. 157 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309).    

Art. 159 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309).    

Art. 160 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309.

Art. 161 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309